Ваш путівник з вагітності

Пропонуємо Вам календар вагітності ПреМама Дуо!

Календар вагітності ПреМама Дуо допоможе Вам дізнатися, на якому етапі вагітності Ви знаходитеся і надасть Вам інформацію про зміни, що відбуваються з Вашим тілом, а також про розвиток Вашої дитини на кожному етапі вагітності. Наступна інформація допоможе вам краще зрозуміти зміни, що відбуваються у вашому организмі, а також розвиток вашоі дитини на кожному етапі вагітності.

0-8 тижнів

Ваше тіло

Вітаємо, Ви вагітні!

У цей період багато жінок почуваються і навіть виглядають як і раніше, але це не привід для занепокоєння. Якщо ви відчуваєте себе по-іншому, Ви, ймовірно, втомилися більше, ніж зазвичай або навіть виснажені, при цьому у Вас також може бути запаморочення. Багато вагітних жінок відчувають нудоту, яка може супроводжуватися блювотою. Ця нудота називається «ранковою нудотою», хоча вона може з’явитися в будь-який час дня чи ночі, а, якщо Вам не пощастило, хвороба може тривати цілий день. Це також не привід для занепокоєння – «ранкова нудота» є ознакою здорової вагітності, і Ви, мабуть, будете почуватися набагато краще після 13-14-го тижня вагітності.

У цей період Ваш метаболізм буде потроху збільшуватися, і Ви почнете набирати вагу. Ваші груди, ймовірно, стануть більш ніжними на дотик. У Вас також можуть з’явитися запори або більш часті позиви до сечовипускання. Проте, Вам не слід зменшувати споживання води, а також свіжих фруктів та овочів.

Якщо Ви ще не відвідали свого гінеколога, тепер прийшов час записатися на прийом, щоб підтвердити вагітність та отримати початкову інформацію і консультацію.

Ваша дитина

У цей період вагітності, до 8-го тижня, всі внутрішні органи дитини будуть в правильному положенні, хоча попереду ще багато змін. В кінці цього періоду Ваша дитина набуде рис, типових для Homo Sapiens і її зріст досягне приблизно 2,5 см. Її серце почне битися з приблизною частотою 180 ударів на хвилину, що виявляється на УЗД. Це показує, що в її маленькому тілі вже є кровообіг.

9-12 тижнів

Ваше тіло

Якщо Ви серед тих жінок, у яких причиною «ранкової нудоти» або почуття втоми є вагітність, гарною новиною є те, що з цього моменту ці симптоми, швидше за все, почнуть зникати. До цього часу Ваша матка досягла розміру грейпфрута. У Вас також можуть виникнути деякі зміни на шкірі обличчя, наприклад, виникнення більш темних плям (т. з. меланодермія), які зникнуть після вагітності. Коли Ваші груди і нижня частина живота збільшаться, Вам слід подумати про те, що необхідно придбати відповідний бюстгальтер та одяг.

Ваша дитина

До кінця цього періоду Ваша дитина вже зовні схожа на людину, хоча її довжина від голови до ніг всього лише близько 6 см. Ви не будете відчувати, але вона уже активна і рухається у Вашій матці. Вона може рухати руками, розминати пальці. Її статеві органи починають формуватися, хоча вони все ще не виявляються на УЗД. Ультразвукове дослідження в цей період підтверджує, що у Вашої дитини є пульс.

13-16 тижнів

Ваше тіло

У цей період Ваша вагітність стає очевидною, у міру того як росте Ваш живіт. Ймовірно, Ви додали у вазі близько 2,5-4,5 кг, і прийшов час для придбання більш відповідного одягу. Оскільки нудота і втома минули, рекомендується почати робити вправи, призначені для вагітних, що допоможе Вам залишатися у формі і готуватися до пологів.

Ваша дитина

Це період інтенсивного росту Вашої дитини, і за останні 4 тижні її довжина збільшилася вдвічі, при вазі близько 130 грам. Зовнішні статеві органи вже сформовані, і Ваш лікар вже може виявити на УЗД, очікуєте Ви дівчинку чи хлопчика. На цьому етапі Ваша дитина може почати смоктати палець, і, якщо Вам пощастить, Ви зможете побачити це на УЗД. У Вашої дитини вже є власні відбитки пальців.

17-20 тижнів

Ваше тіло

Вітаємо, Ви пройшли півшляху! Ймовірно, Ви помітите, що в цей період збільшується не тільки Ваш живіт, але й Ваші стегна і сідниці. Це, звичайно, не є підставою для занепокоєння, тому що це природний процес, що відбувається у Вашому організмі, який формує запаси жиру для використання пізніше, коли Ви будете годувати грудьми. У цей період на Вашому животі і грудях можуть з’являтися розтяжки. Ви можете м’яко масажувати груди і живіт, використовуючи невелику кількість крему або олії, щоб зберегти їх м’якість та еластичність. У міру зростання Вашої дитини Ви можете відчути печію, що теж нормально. Доцільно приймати менші порції їжі, уникати алкоголю, спецій та інших продуктів або напоїв, які, на Вашу думку, погіршують симптоми. При необхідності можна приймати ліки, безпечні для вагітних жінок, які будуть рекомендовані Вашим лікарем або фармацевтом.

Ваша дитина

На цьому етапі дуже активно розвиваються органи почуттів Вашої дитини, і вона вже може чути звуки через матку. Хоча вона все ще маленька, тепер Ви вже можете відчути її рухи. На її голові росте волосся, а в яснах утворюються перші зуби. Нервова система розвивається швидко і, з розвитком м’язів, дитина набуває контролю над своїми рухами. Її довжина з голови до ніг складає близько 15 см при вазі близько 270 грам. До 20-го тижня шкіра Вашої дитини покривається білою жирною речовиною, змазкою, що, як вважається, захищає шкіру протягом багатьох тижнів в навколоплідній рідині.

21-24 тижнів

Ваше тіло

У міру збільшення Вашого живота Ваша вагітність стає більш очевидною для інших людей. У цей період вагітності Ваша матка почне скорочуватися (так звані скорочення Брекстона-Гікса), що насправді допомагає їй підготуватися до пологів. Ці скорочення будуть проявлятися в тому, що час від часу Ви будете відчувати, як Ваш шлунок твердне на кілька секунд. Ваші груди також можуть стати більш ніжними, що пов’язано з гормональними змінами напередодні грудного вигодовування, і можуть виділяти трохи молока, що цілком нормально.

Ваша дитина

До кінця цього періоду Ваша дитина виросла приблизно до 20 см в довжину, від голови до ніг, і її вага становить понад 600 г. В кінці 24-го тижня Ваша дитина вперше розплющить очі. Риси її обличчя сформовані, і вона тепер виглядає такою, якою Ви її побачите після пологів. Ритм її серця сповільнюється приблизно до 140-150 ударів за хвилину. Приблизно в цей час тіло дитини покривається прекрасним м’яким волоссячком, що називається лануго. Вважається, що лануго підтримує необхідну температуру навколо дитини. Зазвичай волосся зникає до народження, та іноді залишається на шкірі дитини навіть після народження, і згодом відпадає. У Вашої дитини тепер є цикли сну і бадьорості, які Ви можете помітити в наступний період і які можуть не збігатися з Вашим власним ритмом. Ваша дитина отримує кисень через плаценту протягом всієї вагітності. В цей час легені ще не в змозі нормально працювати, але дитина робить дихальні рухи, щоб підготуватися до життя поза маткою. На 24-му тижні вагітності у дитини є шанс вижити, якщо він або вона народиться, але є і підвищений ризик інвалідності.

25-28 тижнів

Ваше тіло

Ваш живіт і груди стають все більшими, і Вам потрібно налаштувати свої рухи на нові «пропорції». Ви можете відчути деякий тиск або навіть судоми в ногах, а також набрякання Ваших ніг і рук – частіше вони виникають у другій половині дня. Це нормально і викликано затримкою води. Коли Ваша дитина росте, у Вашому животі вона займає місце в області Вашого шлунка. Якщо у Вас досі не було розладу шлунка і печії, то саме зараз Ви можете відчути симптоми, що цілком нормально. Ви можете допомогти собі, споживаючи менше їжі та уникаючи продуктів, яка погіршують симптоми. Якщо симптоми тривають та викликають дискомфорт, проконсультуйтеся з лікарем або фармацевтом. Ви також можете відчути деяку нестачу повітря, викликану тиском, який Ваша матка здійснює на діафрагму під Вашими легенями.

Ваша дитина

До кінця цього періоду Ваша дитина важить більше 1 кг. Вона ще може змінювати положення у матці та стає більш активною у цій фазі. Дитина реагує на дотик та звук, і від дуже гучного звуку вона може підстрибнути та вдарити. Тепер вона регулярно випускає сечу у амніотичну рідину. В цей час Ваша дитина починає інтенсивно нарощувати жир, її легені швидко розвиваються, щоб підготуватися до процесу дихання після народження.

29-32 тижнів

Ваше тіло

Ви зараз входите у 3-й триместр вагітності. Ви, ймовірно, знову відчуєте втому через нові потреби Вашого тіла і зростаючої дитини. Використовуйте кожну можливість відпочити і піднімайте ноги так часто, як тільки зможете. Ваші тазові суглоби почнуть розширюватися, щоб підготуватися до пологів. Через це Ви можете відчути дискомфорт або навіть біль, особливо якщо були на ногах довше ніж зазвичай. Намагайтеся не робити різких рухів, щоб уникнути пошкодження таза. Оскільки тиск на сечовий міхур збільшується, Ви можете відчути, що його потрібно спорожняти частіше – навіть вночі. Якщо Вам важко спати ночами, спробуйте повернутися на лівий бік і підкласти під живіт невелику подушку для більшого комфорту.

Ваша дитина

В кінці цього періоду вага Вашої дитини становить майже 2 кг при довжині близько 30 см, від голови до ніг. Зараз у неї менше місця для руху, і її ноги притиснуті до грудей більшу частину часу. Якщо дитина повернута вниз головою, вона залишиться у цьому положенні до пологів. Якщо ні, то для того, щоб повернутися, ще є час. Її очі розвинулися настільки, що вже розрізняють світло і темряву. Оскільки вона нарощує жир, її шкіра стає менш зморшкуватою і більш гладкою. Змазка і лануго починають зникати. У цей період легені інтенсивно розвиваються і наповнюються поверхнево-активною речовиною, важливою для дихання згодом.

33-36 тижнів

Ваше тіло

Настають останні тижні Вашої вагітності. Ваш живіт тепер досить великий і впливає на всі Ваші фізичні дії. Можливо, Ви будете відчувати біль в спині і животі, коли будете стояти протягом тривалого періоду часу, а Ваші ноги і руки можуть бути опухлими (особливо ввечері). Скорочення Брекстона-Гікса стають все більш вираженими, оскільки матка готується до майбутніх пологів. Якщо вони стають болючими або частими, зверніться до свого лікаря. Ваша дитина опуститься у Вашому тазу, щоб підготуватися до пологів, що допоможе зменшити печію або брак дихання, якщо Ви їх відчуваєте. У цей період багато жінок відчувають необхідність «робити прибирання у будинку», але будьте обережні, не перестарайтеся.

Ваша дитина

Ваша дитина тепер активно формує запаси жиру і значно додає у вазі – приблизно 140 грам щотижня. Центральна нервова система все ще розвивається, і її рефлекси стають кращими з кожним днем. Кістки тверднуть, однак кістки черепа залишаться м’якими і розділеними до народження, щоб полегшити проходження голови Вашої дитини через родовий канал під час пологів і, як і раніше, захистити мозок. На 36-му тижні вагітності Ваша дитина досягне близько 32 см у довжину, від голови до ніг, і буде важити близько 2,5 кг. Її шкіра стане м’якою і гладкою, на руках і ногах будуть нігті і, можливо, до 5 см волосся на голові. Якщо дитина буде народжена на 36 тижні вагітності, легені будуть готові до дихання, а травна система зможе переробляти грудне молоко.

37-40 тижнів

Ваше тіло

У міру наближення до дати пологів, Ваш шлунок стає досить великим, і Ви піддаєтеся значному навантаженню. Дуже важливо якомога більше відпочивати. Регулярно виконуйте вправи для тазу на підлозі, оскільки дитина чинить значний тиск на Ваш сечовий міхур. Вам, ймовірно, буде потрібно відвідувати свого гінеколога раз на тиждень або навіть частіше, якщо це необхідно. До цього часу збільшення ваги має припинитися. Вважається, що вагітність має тривати 40 тижнів, однак, дитина народжується «вчасно», якщо пологи відбулися у період між 38 і 42 тижнями.

Ваша дитина

Звичайна маса народженої дитини становить від 2,5 кг до 4 кг. До кінця вагітності легені і нервова система, що розвиваються повільніше, ніж інші органи, повинні повністю функціонувати. Зараз Ваша дитина постійно рухає очима, має ритми сну і неспання. Оскільки її вага набагато збільшилася, рухи обмежені і не дуже інтенсивні. Кількість амніотичної рідини у Вашій матці зменшилася; в останні години вагітності вона перетвориться з прозорої у молочно-білу. У травній системі Вашої дитини знаходиться зелена речовина, так званий меконій. Це буде перший кал Вашої дитини після народження. Лануго також має майже повністю зникнути, але деякі діти народжуються з його невеликими залишками.

На цьому етапі Ваша дитина готова до пологів, і Вам буде приємно зустрітися один з одним найближчим часом. Хай щастить!